image

تنظیم لوایح دفاعیه در سریع ترین زمان

لایحه دفاعیه بعنوان تکمیل‌کننده شکایت و یا دادخواست است که از سوی اصحاب دعوا یا وکیل آن ها به مقام قضایی تقدیم می شود و گاهی حتی بیانگر درخواست از مرجع قضایی است.
وظیفه وکلای دادگستری ما این است که در مقام دفاع از موکل، تمام داشته‌های خود را در چند سطر از لایحه دفاعیه و با استفاده از لغات و اصطلاحات حقوقی بیان نمایند تا سبب اقناع وجدان قاضی برای صدور حکم مقتضی با احتساب حقوق موکل گردند. عدم تخصص در تنظیم لوایح و عدم استفاده از واژگان تخصصی قضایی می تواند نتیجه عکس را سبب شده و صدور حکم پرونده را در عین حقانیت موکلین، علیه آن ها تغییر دهد. از این رو  وکلای پایه یک دادگستری متخصص به شکل تخصصی و حرفه ای، آمادگی خود را در زمینه تنظیم لایحه دفاعیه اعلام می دارد.

نوشتن لایحه به چه صورت است؟

به نوشته های ارائه شده در دادگاه توسط اصحاب دعوا (طرفین دعوا) که جهت اثبات حق خود و دفاع از آن می باشد را  لایحه می نامند.

به طور کلی لایحه از ارزش و اعتبار بسیاری بالا و انسجامی قوی برخوردار است. به طوری که در برخی از مواقع این لایحه در نزد قاضی از اظهارات شفاهی و یا صحبت‌های وکیل نیز اثرگذارتر خواهد بود.

تنظیم لایحه جهت ارائه در دادگاه، نیازمند داشتن اطلاعات جامع و کامل در مورد موضوع دعوا و هم چنین کاربرد متون و مواد و اصطلاحات حقوقی مرتبط با موضوع دعوا می باشد که این امر توسط وکلای مجرب دادگستری بصورت کاملاً تخصصی انجام می گیرد.

لایحه معمولا در جهت تکمیل مطالب عنوان شده در دادخواست و یا شکواییه، تقدیم دادگاه می گردد پس لازم است هر یک از طرفین دعوا که خواهان ارائه آن به دادگاه صالح هستند، تمامی فنون لازم در نگارش لایحه را مدنظر قرار داده چرا که تنظیم لایحه ی کاربردی که حاوی اطلاعات جامع و کامل مرتبط با موضوع دعوا باشد در نظر قضات بسیار حائز اهمیت می باشد. تنظیم لایحه دفاعیه

شایان ذکر است که لایحه ارائه شده توسط هر یک از طرفین دعوا باید کوتاه و موجز و خالی از مطالب غیر مرتبط با موضوع دعوا باشد.

از نوشتن لوایح طولانی و مفصل اکیداً خودداری نمایید چرا که قطعاً دارای هجویات و مطالب غیر مرتبط خواهد بود.

در نگارش لایحه هرگز نباید از الفاظ و یا افعالی استفاده نمود که مبنای مبهم و غیر قابل درک را به خواننده القا نماید بنابراین باید منظور خود را به وضوح و دور از هرگونه ابهامات، ارائه نمایید.

بنابراین پیش از اقدام به نوشتن لایحه باید مطمئن شوید که به کلیه جنبه های موضوع دعوا مسلط هستید کما اینکه باید تمامی خواسته های خود را مطابق با مواد قانونی مرتبط با موضوع دعوا، بصورت کاملاً صریح و روشن در لایحه خود قید نمایید.

نکات مهم و کاربردی در نوشتن لایحه

1- چنانچه وکیل به نقل قول از موکل در لایحه خویش مطالب موهنی را به دیگری نسبت دهد، عمل موکل مصداق بزه افترا نیست.

2- چنانچه در مرحله فرجامی وکیل دخالت کند ولی تمبر مالیاتی مربوطه را ابطال نکرده باشد، لایحه وکیل در مقام تبادل لوایح قابل ترتیب اثر نیست و پرونده به مرجع تالی عودت می‌شود.

3- درصورتی‌که تجدیدنظرخواه، دادخواست تجدیدنظر یا لایحه اعتراضیه خویش را مقید به هیچ‌ یک از جهت یا جهات قانونی نقض ننموده باشد، تجدیدنظرخواهی، فاقد موقعیت قانونی است.

4- عدم تقدیم لایحه تجدیدنظرخواهی، از موارد رفع نقص و در نهایت صدور قرار ردّ دادخواست تجدیدنظرخواهی در صورت عدم رفع نقص خواهد بود.

5- متهم غیابی نمی‌تواند بدون تأمین کیفری لایحه دفاعیه تقدیم کند.

6- چنانچه دادخواست امضاء نداشته و لایحه ارسالی پیوست آن نیز، تصدیق نشده باشد، دادخواست ناقص محسوب و با امضاء مجدداً به جریان می‌افتد.

7- هرگاه تاریخ وقت رسیدگی ابلاغ‌ شده باشد اما این جلسه به‌دلیل تعیین وقت نزدیک‌تر تشکیل نشده و وقت جدید نیز به مخاطب ابلاغ نشده و وی لایحه ارسال نکرده و خود یا وکیلش نیز در جلسات حاضر نشده باشد، رأی غیابی محسوب می‌شود.

8- صرف اعلام وکالت از سوی وکیل دادگستری جهت مطالعه پرونده تقدیم لایحه در موضوع نیست و سبب حضوری قلمداد شدن رأی صادره نمی‌باشد.

9- عدم امضای لایحه تجدیدنظر خواهی مانع تبادل لوایح نبوده و موجبی برای صدور قرار رد دعوای تجدیدنظر نیست.

10- لایحه‌ ای موجب حضوری شدن حکم دادگاه خواهد بود که متصف به وصف «دفاعی» باشد و ارسال هر لایحه‌ای مثلاً اعلام نشانی جدید یا عزل وکیل و مانند اینها موجد اثر حقوقی صدرالمشار نخواهد بود.

11- قبول رأی بدوی از ناحیه تجدیدنظرخواه طی لایحه تقدیمی به دادگاه تجدیدنظر، استرداد دادخواست تجدیدنظرخواهی تلقی می‌گردد.

جهت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری با شماره تلفن09121144321تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

image

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

مشاوره حقوقی حضوری

با رزرو وقت مشاوره حضوری از خدمات مشاوره حضوری ما توسط وکیل دادگستری بهره مند شوید
رزرو وقت مشاوره

مشاوره حقوقی تلفنی

از طریق رزرو وقت مشاوره تلفنی بصورت مستقیم با وکیل پایه یک داگستری مشاوره حقوقی نمایید
رزرو وقت مشاوره

مشاوره حقوقی آنلاین

با وکیل دادگستری به صورت آنلاین ارتباط بر قرار کرده و مشاوره حقوقی رایگان دریافت نمایید
طرح سوال

تنظیم قرارداد و اوراق قضایی

دادخواست، شکوائیه و لایحه خود را بوسیله وکیل دادگستری و مشاور حقوقی تهیه و تنظیم نمایید
درخواست تنظیم

ارزیابی و بررسی پرونده

با ارائه مدارک پرونده خود به ما، ارزیابی و راهکار وکیل پایه یک و مشاور حقوقی را دریافت نمایید
بررسی پرونده