وکیل حذف نام همسر از شناسنامه سعادت آباد | وکیل متخصص ثبت احوال تهران


حذف نام همسر از شناسنامه

اصولا افراد بعداز طلاق یا فوت همسر اول خود مایل هستند که نام وی را از شناسنامه خود پاک کنند، اما به دلیل قوانین و مقررات خاص کشور ما افراد فقط در شرایط خاص می توانند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کنند.

بر همین اساس ماده ۳۳ قانون ثبت احوال مقرر دارد: کلیه وقایع ازدواج، طلاق یا فوت زوج یا زوجه، رجوع، بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت شود، ولی در شناسنامه به شرح زیر انعکاس خواهد یافت. در المثنای شناسنامه زوج یا زوجه آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج هنوز باقی است ثبت خواهد شد. ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه ثبت نخواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با یک مشاور حقوقی خبره و یا وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور حقوقی مشورت کنید. با انتخاب یک وکیل مجرب می توان این مشکلات حقوقی را حل کرد، خواه او یک وکیل آنلاین باشد یا یک وکیل ثبت احوال.

حذف نام همسر ازشناسنامه در دو صورت امکان پذیر است:

الف- اگر طلاق بائن باشد: حذف نام همسر ازشناسنامه در صورتی امکان پذیر است که جدای در دوران عقد و زوجه دوشیزه باشد و این دوشیزه بودن توسط پزشکی قانونی به تایید برسد. طبق قانون سال ۹۳ اگر طلاق صورت گرفته قبل از رابطه زناشوی باشد زوجه می تواند با حکم دادگاه یا گواهی پزشکی قانونی به ثبت احوال مراجعه و صدور شناسنامه المثنی را درخواست کند مبنی بر حذف نام همسر سابق از شناسنامه خود. البته زوج هم میتواند اقدام به حذف نام همسر خود از شناسنامه را از اداره ثبت تقاضا کند.

ب- ازدواج مجدد: افراد بعد از جدای و ازدواج مجدد و ثبت رسمی ازدواج دوم در شناسنامه خود می توانند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست حذف نام همسر سابق خود را داشته باشد.

ازدواج از جمله خصوصی ترین مسائل اشخاص محسوب می شود که لازم نیست همه افراد ار آن با خبر باشند و مزایای این طرح بیشتر از معایبش برآورد شده است و در ضمن منوط شده به انتخاب همسر دوم و همچنین ثبت رسمی ازدواج در شناسنامه فرد. بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی نمی توان از این مزایای قانونی استفاده برد.

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت

اگر شخصی همسرش فوت کند در صورت ثبت ازدواج دوم، به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست حذف نام همشر فوت شده از شناسنامه خود را درخواست می کند حتی اگر شخص دارای فرزند هم باشد.

مدارک لازم برای حذف نام همسر سابق از شناسنامه

بر طبق ماده ۳۳ قانون ثبت احوال و قوانین مربوط به آن افرادی که به دنبال حذف واقعه ازدواج از شناسنامه خود هستند می‌توانند با ارائه مدارک لازم به اداره ثبت احوال نسبت به این موضوع اقدام نمایند.

برای این کار متقاضی باید اصل و یا کپی طلاق نامه و همچنین دادنامه طلاق غیر مدخوله را به اداره ثبت احوال و یا دفاتر دولت تحویل دهند و در ادامه برای درخواست صدور شناسنامه جدید اقدام کنند سپس مراجع ذی ربط با صدور شناسنامه جدید بدون قید ازدواج پیشین موافقت خواهند کرد.

شماره و آدرس دفتر وکیل ثبت احوال در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های ثبت احوال تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل ثبت احوال در تهران به ادرس تهران ، سعادت آباد ، از مشاوره وکیل متخصص ثبت احوال استفاده نمود و در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن 09121144321  به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل پایه یک دادگستری در تهران در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد.

وکالت دعاوی حقوقی

بهترین وکیل ستارخانبهترین وکیل ولنجکوکیل تخصصی ثبتی در شهرک غربوکیل تخصصی در سعادت آبادوکیل تخصصی طلاق در سعادت آبادوکیل ثبتی در سعادت آبادوکیل حرفه ای خانواده در سعادت آبادوکیل حقوقی سعادت آبادوکیل خوب کیفری سعادت آباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *