مطالبه نفقه | نفقه زن

نفقه زن در اصطلاح حقوقی عبارت از چیزهایی است که شخص برای زندگانی احتیاج به آن دارد از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و اثاث منزل در اصطلاح حقوقی کسی که باید نفقه را پرداخت کند منفق و کسی که نفقه به او داده می شود را منفق علیه گویند. ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی بیان می‌دارد : « همین که نکاح به‌طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود.» مطالبه نفقه

وکیل برای مطالبه نفقه

شما میتوانید برای گرفتن مشاوره تخصصی نفقه با وکیل متخصص امور نفقه مشاوره کرده و با بهترین راههای مطالبه نفقه آشنا شوید و یا پیگیری پرونده خود را به وکیل پایه یک ما سپرده و اطمینان داشته باشید پرونده شما به بهترین نحو مطرح و پیگیری میگردد.

دو شرط زیر برای وجوب نفقه ضروری است:

۱-دایمی بودن عقد که قانون مدنی در ماده ۱۱۰۶ تصریح دارد: در عقد دایم نفقه زوجه به عهده شوهر است.

۲-تمکین کامل زوجه : در صورتی که زنی به همسر خود تمکین نکند، عنوان ناشزه بر وی تعلق می گیرد و در نتیجه پرداخت نفقه از عهده شوهر وی ساقط می شود.

نکته : بر طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی اگر زن بتواند ثابت کند زندگی مشترک او با شوهر ضرر مالی، شرافتی یا بدنی به همراه دارد، دادگاه او را محکوم به تمکین نخواهد کرد که در این صورت تمکین نکردن باعث از بین رفتن نفقه نمی گردد.

نکته : نفقه زن دائم مقدم بر نفقه فرزندان است، مثلاً هرگاه کسی زن دائم (عقد دائم) و پدر و مادری دارد که مستحق نفقه میباشند در این صورت باید همسر دائمی خود را ابتدا نفقه اش را پرداخت نماید و سپس اگر توانایی داشت به پدر و مادرش پرداخت نماید.

میزان و مبلغ نفقه زن

میزان نفقه در قانون مشخص نشده است ولی ملاک تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان اوست که در شرایط زمانی و مکانی مختلف، میزان نفقه متغیر خواهد بود. زن برای مطالبه نفقه به دادگاه مراجعه می کند در این موارد محاکم خانواده برای تعیین مقدار نفقه زن، از کارشناس استفاده می کنند و کارشناس با تماس با زوجین و تحقیق در خصوص شرایط آن ها میزان حقوق زوجه را تعیین می کنند و پس از ابلاغ نظر کارشناس طرفی که اعتراض دارد ظرف مدت ۷ روز نسبت به آن با ذکر دلایل اعتراض می کند و دادگاه برای بررسی مجدد میزان نفقه، از هیات سه نفر کارشناسان حقوق زوجه استفاده می کند.

نحوه محاسبه نفقه زن

چنانچه زن نسبت به مطالبه نفقه اقدام نماید مراجع قضایی برای تعیین نفقه این امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهند تا نفقه زوجه را با در نظر گرفتن شئونات و تحصیلات و خانواده پدری وی تعیین نماید و با توجه به نظر کارشناس حکم مقتضی صادر می شود.

تفاوت نفقه زن با نفقه فرزند

نکته بسیار مهم در خصوص نفقه زن این است که زوجه می تواند نفقه معوقه( گذشته) خود را از مرد (زوج) مطالبه کند یعنی اگر شخص 3 سال است که نفقه همسر خود را پرداخت نکرده، زن می تواند نفقه گذشته خود را مطالبه کند در صورتی که این کار در مورد نفقه فرزندان قابل اجرا نیست.

نحوه دریافت نفقه زن

زن (زوجه) از 2 طریق حقوقی و کیفری می تواند نفقه خود را مطالبه نماید:
1. از طریق اقامه دعوی حقوقی در مراجع قضایی : زوجه می تواند با تنظیم دادخواست با موضوعیت مطالبه نفقه با ذکر تاریخ (از چه تاریخی زوج نفقه پرداخت نکرده) و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا شورای حل اختلاف (شورای حل اختلاف در صورتیکه مقدار نفقه زیر بیست میلیون تومان باشد) و اقدام به ثبت دادخواست نفقه می نماید و پس از ثبت دادخواست و شکایت نفقه، جلسه ای با حضور طرفین تشکیل شده و موضوع به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می شود. بعد از ارائه نظر کارشناس مرجع قضایی طبق نظر کارشناس رأی به محکومیت زوج مبنی بر پرداخت نفقه می دهد.

2. طرح دعوی کیفری نفقه : ترک انفاق (ندادن نفقه) به افراد واجب النفقه ( زوجه، فرزندان و…) به موجب قانون مجازات جرم است و برای آن جرم انگاری شده است و دارای مجازات حبس می باشد و زوجه می تواند با مراجعه به دادسرای محل زندگی مشترک مراجعه نماید و ابتداً شکواییه ای مبنی بر ترک انفاق تنظیم و پس از ابطال تمبر (هزینه تمبر 10 الی 30 هزار تومان است با منضمات) به دایره ارجاع دادسرا و پس از انجام تحقیقات در کلانتری حکم به مجازات زوج داده می شود.

نفقه در زمان عقد

اصولا با انعقاد علقه زوجیت، مرد متعهد به پرداخت نفقه می گردد که البته شرط استحقاق زن تمکین می باشد. بنابراین در مدت زمان عقد نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه زن برای شروع به زندگی اعلام آمادگی کرده باشد اما مرد از بردن همسرش به منزل مشترک خودداری کند که در این صورت زن مستحق دریافت نفقه خواهد بود. در چنین شرایطی، زوجه باید بتواند ادعای خود را ثابت کند یعنی به نزدیکترین مجتمع قضایی محل سکونت خود مراجعه، سه برگ اظهارنامه دریافت و آمادگی خود را اعلام کند یا اینکه چند نفر را به شهادت بگیرد و استشهادیه ای تنظیم کند.

نفقه بعد از طلاق

اگر طلاق از نوع طلاق رجعی باشد، یعنی طرفین حق رجوع به یکدیگر را داشته باشند، در طول دوران عده که بسته به نوع طلاق بین 2 تا 3 طهر (دوران قاعدگی) می باشد، مرد مکلف به پرداخت نفقه زن است. اما در سایر انواع طلاق که از نوع غیر رجعی است، مرد تکلیفی به پرداخت نفقه پس از طلاق ندارد.

نفقه زنان شاغل

شاید این سوال مطرح شود که آیا نفقه به زوجه شاغل که در منزل زوج زندگی می کنند هم تعلق می گیرد، در حقیقت همواره پرداخت نفقه از وظایف قانونی زوج می‌باشد، به این دلیل که اگر زوجه در بیرون از منزل کار می کند، تمامی پولی که دریافت می کند به خودش تعلق دارد و هیچ وظیفه ندارد که آن را برای مخارج زندگی خرج کند.

 نفقه در ازدواج موقت

نفقه در صورتی به زوجه تعلق می گیرد که ازدواجشان دائم باشد، در ازدواج موقت، زمانی نفقه به زوجه تعلق میگیرد که در شروط ضمن عقد، پرداخت نفقه ذکر شده باشد یا شرایط زندگی زوج و زوجه بر مبنای نفقه قرار گرفته باشد، لیکن می‌­توان این چنین برداشت کرد که پرداخت نفقه در ازدواج موقت جنبه‌ی قراردادی دارد تا قانونی، به این معنی که اگر زوج و زوجه بر آن توافق کرده باشند، زوجه می‌­تواند مدعی نفقه باشد.

نفقه فرزندان

اگر پدر در قید حیات باشد نفقه فرزندانش به عهده وی است اما اگر پدر نباشد یا فوت کرده باشد به عهده پدرِ پدر است، اگروی هم حضور نداشته یا فوت کرده باشد نفقه بر عهده مادر است و اگر هم مادر توان پرداخت نفقه فرزندان را نداشته باشد، پرداخت نفقه در ابتدا بر عهده اجداد پدری فرزند و بعد از آن بر عهده اجداد مادری است.

نفقه چیست یا شامل چه چیزهای برای فرزندان است: کارشناس دادگستری نفقه فرزند را بر اساس شرایط زندگی وی و محل زندگی او تعیین می کند، اگر هم پدر با وجود تمکن مالی به هر دلیلی از پرداخت نفقه سرباز زند فرزند می توانند علیه پدر دادخواست نفقه دهد.

تا چه سنی نفقه به عهده پدر است: اصولا نفقه پسر تا زمانی که تحصیلاتش به اتمام نرسیده باشد به عهده پدر است اما پس از آن پدر موظف به پرداخت نفقه نخواهد بود، و در خصوص نفقه دختر تا زمانی که ازدواج نکرده باشد به عهده‌ی پدر است.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع به این دلیل که ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی متولد شده باشد به وی نفقه تعلق نمی گیرد، لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب است و اگر ادله دیگری موجود باشد که توافق تولد فرزند به یکی از زن و مرد تعلق گیرد در صورت تولد، ملاک حکم دادگاه است.

نفقه پدر و مادر و اجداد

بر اساس ماده ۱۲۰۰ قانون مدن: نفقه والدین بر عهده اولاد و نوادگان گذاشته شده است. از همین جهت است که نفقه والدین فقیر در درجه اول بر عهده فرزندان آنهاست، و چنانچه پدر و مادر تنها یک فرزند داشته باشند تمامی نفقه بر عهده اوست و چنانچه چند فرزند داشته باشند به صورت تساوی باید به پدر و مادر خود نفقه پرداخت کنند، یعنی به نسبت برابر باید مخارج زندگی پدر و مادر خود را بپردازند و از این جهت فرقی بین دختر و پسر دارد، و اگر فردی فرزند نداشته باشد نفقه وی بر عهده نوادگانش خواهد بود و اگر مستحق نفقه نوه و نتیجه داشت باشد و هر دو تمکن مالی داشته باشند تنها نوه موظف به پرداخت نفقه است.

ضمانت اجرای نپرداختن نفقه چیست؟

بر اساس ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده: هر گاه شخصی با وجود استطاعت مالی، ازپرداخت نفقه اشخاص واجب‌النفقه خود امتناع ورزد به حبس تعزیری درجه شش محکوم خواهد شد. بر اساس تبصره ماده اگر شخص از پرداخت نفقه فرزندان ناشی از تلقیح مصنوعی یا کودکان تحت سرپرستی امتناع ورزد نیز مشمول مقررات ماده خواهد شد. از همین جهت قانون گذار در راستای حمایت خود از پدیده تلقیح مصنوعی که در علم پزشکی مطرح شده در راستای حفظ کانون خانواده است، عدم پرداخت نفقه فرزند ناشی از تلقیح مصنوعی یا تحت سرپرستی را جرم و قابل مجازات دانسته است.

اگر برای طرح شکایت ترک انفاق یا تقدیم دادخواست نفقه نیازمند به مشاوره حقوقی و یا وکیل دادگستری مجرب هستید می توانید در هر ساعاتی از شبانه روز با امید لاهیجانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری، با شماره 09121144321   تماس بر قرار کنید، تا با کمک و مشاوره ای که دریافت می کنید بتوانید به بهترین شکل و بدون معطلی پرونده خود را در محاکم پیش ببرید.

هزینه دادرسی دعوی نفقه

هزینه دادرسی در دعوی حقوقی 5/3 درصد بهای خواسته است و اگر با جلب نظر کارشناس باشد حدوداً 150 الی 200 هزار تومان هزینه دارد
هزینه دادرسی در دعوی کیفری فقط 10 الی 30 هزار تومان می باشد.

هزینه کارشناسی در دعوی نفقه

هزینه کارشناسی در طرح دعوی نفقه حقوقی معادل 150 الی 200 هزار تومان می باشد که این مبلغ باید توسط زن (زوجه) پرداخت شود که پس از محکومیت زوج قابل دریافت از مرد می باشد.

مدارک لازم برای طرح دعوی نفقه زن

1) کارت ملی + شناسنامه
2) عقد نامه
3) در طرح دعوی کیفری دو شاهد نیاز است.

به دلیل پیچیده بودن مباحث نفقه و اینکه نفقه چیست بهتر است قبل از هر اقدامی با یک وکیل خانواده یا مشاوره حقوقی آنلاین مشورت کنید تا به آسانی بتوانید دعاوی مختلف حقوقی و نفقه را در دادگاه به اثبات برسانید.

شرایط تعلق نفقه چیست؟

بر اساس ماده‌۱۱۰۲ قانون مدنی: به محض جاری شدن صحیح عقد نکاح روابط زوجیت میان طرفین به وجود می آید و حقوق و تکالیف زوجین دربرابر یکدیگر برقرار می‌­گردد. بنابراین الزام به پرداخت مهریه، نفقه و حق و حقوق مالی زوجه از تاریخ نکاح آغاز می گردد، در ارتباط با همین روند ماده‌ی ۱۱۰۸ همان قانون این چنین عنوان دارد: اگر زوجه بدون مانع مشروع و قانونی، وظایف مربوط به زوجیت را انجام ندهد نفقه به وی تعلق نمی‌­گیرد، از همین جهت زوجه باید از زوج پیروی کند که دراصطلاح جقوقی به آن تمکین می گویند، و عدم تمکین زوجه سبب می گردد که وی استحقاق دریافت نفقه را نداشته باشد، نکته قابل تامل این است که موضوع عدم تمکین باید از سوی زوج به اثبات برسد.

رابطه نفقه با تمکین چیست؟

زوجه زمانی مستحق دریافت نفقه است که از شوهر تمکین کند تمکین به دو صورت مطرح می شود؛
تمکین خاص: وجود روابط زناشویی بین زن و شوهر
تمکین عام: فرمانبرداری در امور کلی زندگی مشترک می باشد، که یکی از مصادیق آن اقامت در اقامتگاه قاونی زوج است. یعنی زوجه برای دریافت نفقه باید در منزل زوج زندگی کند. مگر اینکه حین وقوع عقد نکاح شرطی جز این شده باشد.بنابراین اگر زوجه بدون دلایل قانونی محکمه پسند حاضر نشود که با زوج در یک مکان زندگی کند یا به خواسته های مشروع وی بی اعتنا باشد استحقاق دریافت نفقه را ندارد در اصطلاح حقوقی به چنین زنی ناشزه گویند.

شماره و آدرس دفتر وکیل برای مطالبه نفقه در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های دعاوی خانواده در تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل نفقه در تهران به ادرس تهران ، سعادت آباد ،  از مشاوره وکیل متخصص نفقه استفاده نمود و در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن 09121144321 به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل پایه یک دادگستری در تهران در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد.

  • تلفن:09121144321

وکالت دعاوی خانواده

بهترین وکیل ستارخانبهترین وکیل ولنجکوکیل تخصصی امور کیفری و جزایی سعادت آبادوکیل تخصصی طلاق در سعادت آبادوکیل تغییر نام در سعادت آباد تهرانوکیل تنظیم قرارداد سعادت آبادوکیل حرفه ای خانواده در سعادت آبادوکیل حضانت فرزند در سعادت آباد تهرانوکیل حقوقی سعادت آبادوکیل دعاوی ملکی سعادت آبادوکیل سعادت آبادوکیل کیفری سعادت آباد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *